Küberfüüsikud käisid EBEC-il

Küberfüüsikud EBEC-il
Joosep varajastel hommikutundidel TTÜ Tudengimajas
Joosep varajastel hommikutundidel TTÜ Tudengimajas

Oktoobri keskel tuli koolis vastu Joosep, kes särasilmil teatas:  “Sõbrad lähme EBECile”.

Selgus, et TTÜ Tallina ÕN-i poolt saadetud kirjade hulgas oli ka kutse osa võtma BESTi (Board of European Students of Technology) poolt korraldatavast insenerivõistlusest. Kiire otsing ja selgus, et EBEC on igati põnev üritus, millel osaleda, et saada väärt erialalist kogemust.

ebec-poster

Sellisele entusiasmile oli raske vastu seista – Joosep ajas kokku kampa, kellega “ta suudab 20h järjest koos olla”. Tegelikult oligi see ainuke asi millest lähtuda, sest me ei teadnud ülesannete iseloomu ja tänu sellele ka konkreetseid oskusi, mida võiks vaja minna. Joosep registreeris tiimi ja üle jäi ainult oodata.

Kätte jõudis viienda novembri hommik ja asusime teele Tallinna poole. Kohale jõudes selgus, et olime ainsad osalejad Tartust, seega tuli kõrgel hoida lisaks kooli lipule ka Tartu lippu.

 

Päev 1 – Skeleton Technologies ülesanne – superkondensaatoril põhinev mobiili kiirlaadija

Öine Skeleton Techi ülesande lahendamine TTÜ Tudengimajas
Öine Skeleton Techi ülesande lahendamine TTÜ Tudengimajas

Ülesandeks oli ühte Skeleton Technologies superkondensaatorit kasutades disainida seade, millest pärast minutilist laadimist seinakontaktis on võimalik laadida nutitelefoni (etteantud telefon oli Samsung Galaxy S4) ühe tunni kõneaja väärtuses. Arvestada tuli ka sellega, et laadijat oleks võimalik seina ühendada ükskõik kus maailmas ning, et seade ei ületaks etteantud mõõtmeid.

Pärast 20h kestnud tõsist brainstormi ja kott-toolidel veedetud ööd oli kätte jõudnud kaitsmise aeg.


Tehtud töö oli korralik ning tänu Joosepi heale esitlusele, saime edasi finaalvooru. Sealjuures olime esimene esmakursuslaste tiim, kes taolise vägitükiga hakkama on saanud.

Tasub ära mainida meie õppejõu Ago Rootsi pidev toetus ning kaasaelamine võistluse kestel. Aitäh, Ago!

Samsung Galaxy S4 ja Skeleton Technologies superkondensaatoril põhinev laadija
Meie Samsung Galaxy S4 Skeleton Technologies superkondensaatoril põhinev ülemaailmselt kasutatava kiirlaadija prototüüp

 

Küberfüüsikud EBEC 2015 esimese päeva autasustamisel
EBEC 2015 esimese päeva autasustamisel – II koht ja pääse teise päeva

 

Päev 2 – Eesti Telekomi ülesanne – IoT ehk asjade interneti paralleelmaailmad ja tulevik

Finaaliülesanne oli, nagu eeldada võis, veelgi kõvem pähkel.

Välja tuli käia kontseptsioon, kuidas ühtlustada pidevalt arenevat asjade interneti maailma. Kasutada võis nii eksisteerivaid protokolle (nt ZigBee, Thread, Z-Wave) või välja tulla hoopiski uue seadmete suhtluskeelega. Tuli leida teoreetilisi lahendusi, kuidas kõrvaldada suurtootjate paralleelid, kuidas luua arendajate kogukond ja kuidas peatada asjade nutistu lahkarenemist.

Hiliste tundide ajutöö Mektory-s
Hiliste tundide ajutöö Mektory-s

Pärast pikki tunde arutamist ja ajude ragistamist jõudsime konsensusele, et vaja oleks välja mõelda seadmete omavaheliseks suhtluseks uus protokoll, et vähendada vajadust täiendavate andmevahetuskihtide järgi, samuti et nii õiguste, identifitseerimise kui ka andmevahetuse osas ei oleks lahenduses puudujääke. 

Presentatsiooni üheks osaks sai ka erinevate inimeste videointervjuuna võetud arvamused, et kas neile meeldiks kui kõik nutiseadmed omavahel oskaksid võrdsetel tingimustel suhelda. Kõigile meeldiks see, selgus videost.

Olles analüüsinud erinevaid IoT andmevahetusprotokollide pakkujaid jõudsime järeldusele, et kõik soovivad oma protokolli eest mingil hetkel raha küsida (kui hakata seda ärilisel eesmärgil kasutama). Lõime selge visiooni, et asjade internet vajab sama ühtset protokolli nagu täna on veebil http ja seda kõigile tasuta.

Finaalis Eesti Telekomi ülesande lahendamisega saavutasime kolmanda koha.

Kuid see saavutus pole niivõrd oluline kui see, mis selle võistlusega kaasnes.

Tänu EBECil oldud ajale sündis palju uusi põnevaid ideid, mida üritame nüüd samm-sammult ellu viia.


   
DSC_3211IMGP8730-vi


 

 

 

 

 

Lõpetuseks meid EBECil inspireerinud viisijupp. 

 

Mis on EBEC?

EBEC (European887538_1171194559560886_9068039644055807524_o BEST Engineering Competition) on tudengiorganisatsiooni BEST (Board of European Students of Technology) korraldatav rahvusvaheline insenerivõistlus, mis koondab parimaid tehnikatudengeid üle terve Euroopa. 

EBEC Tallinn on võistluse esimene voor, mille võitjad suunduvad edasi regioonivooru EBEC Baltic. Kohalikke voorusid peetakse 2015. aastal veel 87-s ülikoolis üle kogu Euroopa. Kohalik võistlus toimub sügisel, regionaalne voor kevadel ning lõpp EBEC Final toimub suvel.

Võitjad saavad endale tiitli “BEST Engineers of Europe”. Võistluse eesmärgiks on arendada lisaks osalejate teoreetilistele teadmistele ka praktilisi, mis aitavad lahendada igapäevaelus tekkivaid probleeme. Projekt toob kokku tudengid, ülikoolid ja ettevõtted. 

http://ebec.best.ee/index.php/et/insenerivoistlus

One thought on “Küberfüüsikud käisid EBEC-il

Comments are closed.