Eluslabor

Järgnevas postituses juhatame sisse meie suurima koolisisese projekti kajastamise. Nimelt on esimese kursuse küberfüüsikutel võimalus kaasa lüüa ühe TTÜ Tartu Kolledži õppehoone automatiseerimisel. Jutt käib aadressil Puisetee 78 asuvast hoonest, mida omakeskis kutsutakse A-korpuseks (hoone 3D-mudel: https://sketchfab.com/models/fd8744ba69f441cba04dbc6e3a276cd8).

Eesmärk

Projekti peamine eesmärk on kindlasti anda tudengitele võimalus käed külge panna ühe hoone automatiseerimisele. Kellele ei meeldiks reaalselt ehitada Raudmehe filmist tuntuks saanud Robert Downey Jr.-i abilist – Jarvist (hästi, liialdasin veidi, päris Jarvist me ikkagi ei ehita). Lisaks sellele, kuna maja pole just ehitatud viimase kinnisvarabuumi ajal (loe: maja on muinsuskaitse all, valmis 1880. aastal), siis on võimalik hoone automatiseerimisega päris palju ülalpidamiskuludelt kokku hoida.

Prognoositav tulemus

Praeguste plaanide kohaselt tahame automaatikaalgoritmi ühendada suure osa hoone tuledest (sõltuksid liikumisanduritest), ventilatsioonisüsteemi (ventileeriks siis, kui kuskil nt süsihappegaasi tase liiga kõrge oleks), radiaatorid (radiaatorid kütaks soovitud temperatuurini), häiresüsteemi (hoone lülituks nö sleep mode´i kui kedagi hoones ei viibi). Selleks on vaja lisaks eelnimetatud seadmete süsteemi ühendamisele paigaldada ruumidesse rohkelt andureid, sensoreid ja kontrollereid (nt ruumikontrollerid, temperatuuriandurid, juhtseadmed jne). Kõigi eelduste kohaselt loob selline lahendus parema õpikeskkonna (tudengid saavad ise valida, kui soojas, millise hapnikusisaldusega ja kui niiskes auditooriumis nad õpivad) ja vähendab hoone kommunaalkulusid.

Seadmete valik

Nagu eespool mainitud, siis on automatiseeritav hoone muinsuskaitse all, seega maja traditsiooniliselt automatiseerimiseks tuleks lõputult maid jagada muinsuskaitseametiga (Traditsioonilised automaatikaseadmed vajavad töötamiseks juhtmeühendust. Nii paljude juhtmete mööda maja vedamine nõuaks aga mitmete aukude, süvendite ja karpkanalite tekitamist, mis aga muinsuskaitse vaatepunktist on pigem vastuvõetamatu.). Seega, sai langetatud otsus ehitada süsteem üles raadiolainetega suhtlevatele seadmetele. Selliseid tooteid pakuvad näiteks Schneider Electric (suhtlusprotokollid: Zigbee, Modbus, Enocean) ja Zipato (suhtlusprotokoll: Z-Wave), mida kasutame ka meie. Täpsemad toodete ülevaated ja hinnangud juba järgmistes postitustes.

Kindlasti muutub eeldatav tulemus projekti käigus palju, kuid meie jääme rahule, kui saame valmis toimiva süsteemi ning hoiame kasvõi vaevumärgatavalt kokku kommunaalkuludelt. Samuti tekib ka ülesseadmise ja seadistamise käigus erinevaid lisaeesmärke ning ka tagasilööke, seega hoiame teid toimuvaga kursis.

Stay tuned.

A-korpuse majaplaanid (Puiestee 80A, Tartu)

1. korrus Puiestee 80a, Tartu
1. korrus Puiestee 80a, Tartu
2. korrus Puiestee 80a, Tartu
2. korrus Puiestee 80a, Tartu
3. korrus Puiestee 80a, Tartu
3. korrus Puiestee 80a, Tartu