Eluslabori 1. päev – A301

Pärast kolme kuud arutelu, komponentide tellimist ja tõhusat mõttetööd jõudis lõpuks kätte päev kui saime plaane hakata ellu viima.  Esimesena hakkasime tööle A korpuse maja ruumis 301 (vt majaplaan).

Nutikad radiaatori termostaadid

DSC_0095
Uued klapid
Uue klapi installeerimine
Uue klapi paigaldamine
Radiaatori klapp
Vanad klapid on eemaldatud

Ruumi A301 oli vaja paigaldada viiele radiaatorile vanade manuaalsete termostaatide asemele nutikad klapiajamid. Et kohe algusest oleks tööprotsess korrektselt vormistatud sildistasime klapid AS01-AS05. Esmalt tuli eemaldada vanad klapid ja seejärel uued vahelüli abil installeerida. Auditooriumisse oli eelnevalt paigaldatud ruumikontroller, millega tuli nüüd siduda paigaldatud radikaklapid. Selleks kasutasime tootjapoolset keskkonda my.zipato.com. Selleks, et ruumikontroller oskaks radikaklappe tuvastada ning juhtida lisasime Zipato keskkonnas klapiajamid üldisesse seadmete ning sealt edasi ruumikontrolleri poolt juhitavate seadmete listi.

Zipato_töökeskkond
Zipato desktop töökeskkond

Kuna kõik seadmed töötavad ning edastavad andmeid juhtmevabalt (Z-wave protokollil), on kõik ühenduses Zipato
keskkontrolleriga, mis on ühendatud internetti.

Zipato seadmed ei suhtle omavahel otse, vaid teevad seda läbi juhtseadme. St, et radikaklapi ajamid ei küsi mingi kindla ruumi soovitud temperatuuri otse antud ruumi kontrollerilt, vaid teevad seda läbi keskkontrolleri.

Zipato_app
Zipato mobiilirakendus

 Zipato programmi üheks suureks boonuseks on mobiilirakendus, millest saab samuti kõiki toas olevaid seadmeid juhtida ning andmed uuenevad reaalajas ka desktop versioonis. 

Liikumisandurid

Liikumisandurid
Liikumisandurid

Kuna ruum A301 on T tähe kujuline ning aktiivselt kasutatav ala küllaltki väike, piisas ala katmiseks kahest liikumisandurist. Nagu nimigi ütleb, sai üks anduritest kinnitatud auditooriumi ukse kohale, sest seal kattis anduri tööpiirkond kõige suurema ala(vt ruumiplaan). Teine aga koridori lõppu, et kaetud oleks ka see ala kuhu esimese valvas silm ei ulatu. Kui ka liikumisandurid olid süsteemi liidetud sai edasi minna uue lüliti paigaldamisega.

Valgustuse automaatika

Valgustite liitmine keskkontrollsüsteemi oli tolle päeva keerukaim ning ühtlasi ka aeganõudvaim töö. Kuna soovisime tulede lülitamise teha automaatseks ning ka zipato veebi- või mobiilirakenduse kaudu juhitavaks oli vaja vana lüliti asendada uuega. Uuel lülitil on olemas küll võimalus tulesid sütitada ja ka kustutada manuaalselt, kui on ka ühendatud Z-Wave keelt rääkiv releelüliti, mis ühendub keskkontrolleriga. See võimaldab tulesid juhtida näiteks nutitelefonist, hoopis teisest linna otsast.

Tööde lõpuks saavutasime olukorra, et ruumi vasaku külje tulesid sai tööle panna nii seinapeal olevast lülitist kui ka Zipato keskkonnast.

Zipato keskkonnas saab olemasolevaid seadmeid kombineerida reegliteks. Näiteks: kui keegi toas liigub (liikumisandur näitab liikumist) pane häire tööle. Meie soovisime automatiseerida tuled. Ehk siis kui keegi ruumi siseneb Zipato_kood(liikumisandur registreerib liikumise) lähevad tuled põlema. Kuna aga antud liikumisandurid töötavad selle eesmärgi jaoks liiga pika intervalliga (uuendavad oma olekut keskmiselt iga minuti taga) ei olnud see eesmärk praeguste vahenditega täidetav. Tulevikus plaanime auditooriumi peauksele paigaldada magnetkontaktid, mis saades signaali, et uks on lahti, panevad ruumis tuled põlema.

Tulede lülitamine Zipato rakendusest
Tulede lülitamine Zipato rakendusest

Teine eesmärk oli kasutada liikumisandureid tulede kustutamiseks. Ehk siis, kui liikumisandurtielt tuleb signaal, et ruumis liikumist ei toimu ja möödub 10 minutit, pannakse tuled kustu. Selle suutsime reeglina vormistada ja ka tööle saada.

Kahjuks on zipato keskkonnas nn reeglite kokkupanemine tohutult tülikas. Koodi koostamine on tehtud drag and dropi põhimõttel, mis funktsioneerib väga poolikult. Sellise väikse koodijupi tegemiseks kulus meil kamba peale hea 1,5h.